مخزن قیفی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

ایستاپلیمر / بلاگ / مخزن قیفی چیست و چه کاربردهایی دارد؟
مخزن قیفی چیست و کاربردهای آن

مخازن قیفی کاربردهای متعددی دارند و فقط به عنوان مخزن آب استفاده نمی‌شوند. مخازن برای ذخیره سیال‌های مختلف همچون سیال‌های اسیدی و خورنده، حلال‌ها و دیگر سیال‌های فرار، سوخت‌ها، پساب و غیره به کار می‌روند. برخی از مخازن صرفا برای ذخیره سازی یک ماده بکار نمی‌روند، بلکه گاهی برای اختلاط دو یا چند ماده یکدیگر از مخازن استفاده می‌شود. غالبا در مورد این مخازن پس از اختلاط نیاز است مخلوط به دست آمده از مخزن خارج شود که برای سهولت خروج مواد از مخازن قیفی شکل استفاده می‌شود. در این مقاله قصد داریم به مخازن قیفی و کاربردهای آن بپردازیم.

مخزن قیفی چیست؟

همانطورکه گفته شد مخزن قیفی شکل مخزنی است که به جهت سهولت خروج مواد داخل آن، به شکل قیف ساخته شده است. این مخازن را می‌توان از جنس‌های مختلفی ساخت ولی با توجه به نوع ماده‌ای که در آن ریخته می‌شود غالبا از جنس‌های پلی اتیلن، گالوانیزه یا استیل است. نوع پلی اتیلن آن معمولا قیمت پایین‌تری دارد، نوع گالوانیزه قدمت بیشتری داشته و پرکاربرد است و مخزن قیفی استیل به دلیل هزینه بالا بیشتر در صنایع غذایی یا دارویی که موارد بهداشتی اهمیت ویژه‌ای دارند بکار می‌رود. چیزی که در مورد مخزن قیفی شکل علاوه بر جنس آن‌ها اهمیت دارد پایه‌ای است که مخزن قیفی روی آن قرار می‌گیرد، این مخازن به دلیل شکل ظاهری برای ثابت ماندن نیاز به یک پایه نگهدارنده دارند که این پایه معمولا از جنس فلز آهن ساخته می‌شود.

معمولا شرکت یا فروشگاهی که مخزن از آن خریداری می‌شود این پایه‌ها را نیز با توجه به اندازه مخزن ارائه می‌دهند. پایه مخزن قیفی شکل باید بتواند وزن مخزن را پس از پر شدن آن تحمل کند پس ساخت آن خیلی هم ساده نیست و نیاز به محاسبات مهندسی دارد. بنابراین بهتر است پایه مخزن قیفی شکل به همراه آن از همان فروشگاه یا شرکتی که مخزن خریداری شده است تهیه شود.

کاربرد مخزن قیفی شکل

مخزن قیفی شکل از مخازن بسیار پرکاربرد در صنایع است. معمولا فرایند استفاده از این مخازن به این صورت است که موادی داخل آن ریخته می‌شود که حتی ممکن است چگالی آن کمی بالا باشد و همچون آب و سیالات با چگالی پایین به راحتی از مخزن تخلیه نشوند، بنابراین شکل قیف مانند آن برای خروج مواد از داخل مخزن می‌تواند کمک کند. حتی در این مخازن می توان فرایند اختلاط چند ماده نیز انجام شود و اگر جنس مستحکمی داشته باشد با استفاده از یک میکسر فرایند اختلاط انجام و سپس مواد ترکیب شده تخلیه شود.

برای نگهداری مخزن قیفی شکل نیاز است در بازه‌های زمانی معینی بازدید صورت گیرد تا اگر مشکلی دارند حل شود. حتما باید توجه شود زمانیکه مخزن قیفی شکل پر است از جابجایی آن اجتناب شود زیرا موجب آسیب این مخازن می‌شود و می‌توان پس از تخلیه آن را جابجا نمود. از برخورد ضربه‌های شدید به این مخازن باید جلوگیری نمود تا طول عمر آن‌ها افزایش یابد زیرا ممکن است این مخازن تحمل ضربات را داشته باشند ولی به مرور زمان قطعا آسیب خواهند دید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

دسته‌ها

آخرین مطالب