سپتیک تانک
ایستاپلیمر / محصولات / سپتیک تانک

سپتیک تانک

اطلاعات فنی و توضیحات محصول در این صفحه قابل مشاهده است. سایر محصولات مشابه در بخش محصولات این دسته قابل مشاهده است. برای دریافت اطلاعات بیشتر، روی هر محصول کلیک فرمایید. برای دریافت مشاوره از کارشناسان ایستا پلیمر شریف، استعلام قیمت، سفارش و خرید با شماره‌ی زیر تماس حاصل فرمایید.

شماره تماس

اشتراک گذاری:

سپتیک تانک به مخزنی گفته می‌شود که معمولا به صورت مخزن دفنی در زمین است و فاضلاب در آن نگهداری می‌شود و در زبان فارسی دستگاه گند انبار گفته می‌شود. این مخزن فاضلاب که از جنس‌های مختلفی همچون فلز، پلی اتیلن، کامپوزیت و … قابلیت ساخت را دارد وظیفه تصفیه اولیه فاضلاب را به عهده دارد. سپتیک تانک ایستا پلیمر شریف بنا به نیاز مشتری به صورت عمودی یا افقی قابلیت ساخت را دارد.

سپتیک تانک چیست و چطور عمل می‌کند؟

برای درک اهمیت این تانکرهای پسماند پدیده آزار دهنده کور شدن سوراخ های فاضلاب را مورد بررسی قرار می‌دهیم. وقتی پساب فاضلاب‌ها به قدری زیاد شود که باکتری های بی هوازی فرصتی برای تبدیل فاضلاب جامد به پساب مایع را نداشته باشند، منافذ فاضلاب‌ها کور می‌شوند. این دستگاه درست برای حل همین معضل طراحی شده است. در حقیقت این تانکر فاضلاب خروجی مجتمع های مسکونی، کمپ‌های کارگری، مجتمع‌های صنعتی و ساختمان‌های اداری را از حالت جامد دردسر ساز به پسابی مایع تبدیل می‌کند. با این کار مشکل گرفتگی منافذ هم حل می‌شود.

این دستگاه بار آلودگی فاضلاب ها را تا مرز 60 درصد پایین می‌آورد. در این فرآیند باکتری‌های بی هوازی، فاضلاب‌های میکروبی را با زنجیره‌ای از فرآیندهای شیمیایی به پساب مایع، گاز متان و دی اکسید سولفور مبدل می‌سازند. با این کار، سفره های زیر زمینی را از رخنه فاضلاب‌های خطرناک در امان نگه می‌دارند.

اجزاء تشکیل دهنده سپتیک تانک

اجزاء تشکیل دهنده سپتیک تانک

 1. بخش ورودی: این قسمت از لوله و میانگیر ورودی تشکیل شده است.
 2. مخزن اولیه: در واقع نیمی از پیکره دستگاه را تشکیل می‌دهد. تفکیک و جدا سازی عناصر جامد فاضلاب در اینجا انجام می‌شود.
 3. دیواره جدا ساز: کار این دیواره جلوگیری از نفوذ لجن و روغن‌های شناور به مخزن زلال سازی است.
 4. مخزن زلال سازی: در این مخزن مواد شناور و ته نشین شدنی گردآوری می‌شوند. این مخزن به اندازه یک سوم کل دستگاه است.
 5. سیستم تهویه: وظیفه این تهویه، بیرون بردن گازهایی است که در فرآیند شیمیایی بی هوازی درست شده اند. بیشترین گاز تولید شده، متان است.
 6. بخش بیرون بر : این قسمت از لوله‌های بیرون بر و بافر تشکیل شده است.
 7. دریچه بازدید: با استفاده از یک یا چند دریچه فاضلاب در بالای مخزن می‌توان داخل تانکر فاضلاب را بازدید کنند و در صورت نیاز به تخلیه فاضلاب جامد از آن استفاده کنند.

انواع سپتیک تانک

این دستگاه اقسام گوناگونی دارد. آن را بر پایه ماده اصلی تشکیل دهنده‌اش به چند دسته تقسیم می‌کنند. این دسته‌ها از قرار زیر:

سپتیک تانک پلی اتیلن

این ماده وزن کمی دارد. همین ویژگی کاربرد آن را گسترده ساخته است. مقاومت بالایی در مقابل خوردگی اسیدی دارد. به خاطر لایه دو جداره، در برابر فشار خاک تاب آوری بالایی دارد. به دلیل دریچه های تخلیه ای که در آن کار گذاشته شده، تخلیه لجن از آن ساده است.

سپتیک تانک بتنی

سپتیک تانک بتنی

به صورتی پیش ساخته آماده می‌شود.

سپتیک فلزی پوشش دار

استفاده از مخزن فلزی نیز گزینه خوبی برای نگهداری پساب فاضلاب است. ما در ایستا پلیمر شریف سپتیک‌های پوشش دار تولید می‌کنیم. این پوشش دهی‌ها خوردگی ناشی از فاضلاب با سطح مخزن را تا نزدیک به صفر پایین می‌آورد.

سپتیک آجری

این نوع مخزن فاضلاب با استفاده از آجر فشاری و ملات ماسه سیمان ساخته می‌شود.

سپتیک کامپوزیت یا فایبر گلاس

در مجتمع‌های تجاری، ساختمان‌های اداری و مجتمع های مسکونی به کار می‌رود.

قیمت سپتیک تانک

قیمت مخزن سپتیک به عوامل گوناگونی وابسته است. یکی از این عوامل جنس بدنه مخزن آن است. عامل دیگر شمار مخزن هاست. تعداد منهول‌ها و ارتفاع شان نیز در قیمت دستگاه تاثیر گذار است. با توجه به تغییرات لحظه به لحظه قیمت، ثابت نگه داشتن قیمت‌ها کار دشواری است؛ اما ما به عنوان تولید کننده انواع مخزن، محصولات تولید شده خود را با مناسب ترین قیمت ممکن در اختیار شما عزیزان قرار می‌دهیم.

کاربردهای سپتیک تانک

امروزه به دلیل صنعتی شدن و شهر نشینی، کارخانه‌جات و کارگاه‌های صنعتی افزایش یافته و سبب افزایش مواد فاضلابی می‌شود. برای بازچرخانی آب فاضلاب و پساب، بهره گیری از تجهیزاتی برای صرفه جویی در آب به دلیل کمبود آن ضرورت دارد. تجهیزاتی نظیر سپتیک تانک کامپوزیتی که یک نوع مخزن برای تصفیه فاضلاب بهداشتی است در مصارف خانگی، صنعتی و بهداشتی مورد استفاده قرا می‌گیرد.

سپتیک تانک در موارد زیر کاربرد دارد:

 • حذف ذرات با قابلیت ته نشین شدن: در فاضلاب رستوران و هتل‌ها و یا سالن غذاخوری چربی و روغن در فاضلاب زیاد ایجاد شده است. برای جلوگیری از پر شدن سریع چاه جذبی و گرفتگی لوله به دلیل تجمع و رسوبات ناشی از چربی از سپتیک تانک می‌توان استفاده که چربی و دیگر آلاینده‌های فاضلاب را از آن جدا کند. از طریق بازچرخانی آب فاضلاب از آب تصفیه شده برای کاربری‌های صنعتی راحت‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • در فاضلاب بهداشتی سیستم پیش تصفیه در واحدهای مسکونی، تجاری، هتل و رستوران الزامی است که از سپتیک برای سیستم پیش تصفیه استفاده شود.
 • متعادل سازی و پمپاژ: در سیستم تصفیه فاضلاب برای متعادل سازی و پمپاژ فاضلاب نیز از این سیستم استفاده می‌شود.

استفاده از سپتیک تانک برای مرغداری

یکی از کاربردهای سپتیک که از اهمیت بالایی برخوردار است استفاده از آن در مرغداری جهت تصفیه فاضلاب خروجی در دامپروری است که پیش شرط اداره محیط زیست برای مجوز تاسیس مرغداری و گاوداری است. جهت تصفیه فاضلاب مرغداری‌ها از پکیج تصفیه فاضلاب و یا سپتیک می‌توان استفاده کرد که هزینه پکیج تصفیه فاضلاب بالا است. از آب فاضلاب تصفیه شده مرغداری برای آبیاری فضای سبز می‌توان استفاده کرد. علاوه بر آن مشکلات آلوده شدن محیط زیست با تصفیه توسط سپتیک از بین می‌رود.
کاربرد سپتیک بسته به جنس بدنه آن که آجری، بتنی، پلیمری و یا کامپوزیتی (فایبرگلاس) است، می‌تواند متفاوت باشد.

اهمیت میزان اسید در ساخت سپتیک تانک

بسته به نوع فاضلاب ورودی و اجزای آن برای مثال اگر دارای اسید زیاد باشد باید از سپتیکی استفاده کرد که خواص ضد خوردگی را به همراه داشته باشد. در کل در نوع بتنی و آجری نفوذپذیری و ترک سبب عملکرد منفی و کاهش کاربرد آن در موارد زیادی شده است و بیشتر از نوع سپتیک تانک پلی اتیلن و کامپوزیتی استفاده می‌شود.
اکثرا از سپتیک در محلی استفاده می‌شود که لوله کشی فاضلاب وجود ندارد و یک حالت پیش تصفیه را بتواند فراهم کند. در واقع زمانیکه شبکه جمع آوری فاضلاب شهری وجود ندارد و تصفیه خانه شهری برای فاضلاب موجود نیست استفاده از آن برای جلوگیری از آلودگی‌های زیست محیطی و تصفیه سازی فاضلاب ضروری خواهد بود.

کلام آخر

استفاده از سپتیک تانک برای جلوگیری از خطرات آلوده کننده‌ها نظیر سولفات که در شرایط غیرهوازی داخل انبار فاضلاب به سولفید هیدروژن که گاز سمی، آتشگیر و بی رنگ است مبدل می‌شود و گاز متان، نیترات، آمونیاک و ترکیبات نیترو با قدرت خفه کنندگی که در فاضلاب متصاعد شده، ضرورت دارد.
همچنین فاضلاب بیمارستانی یکی از آلوده‌ترین موارد است که مشکلات حاد محیط زیستی را ایجاد می‌کند. استفاده از سیستم پیش تصفیه و تصفیه سپتیک در بیمارستان‌ها علاوه بر راحتی تصفیه، مقرون به صرفه خواهد بود. در صورتی که برای خرید سپتیک تانک به مشاوره نیاز دارید می‌توانید به کارشناسان ایستا پلیمر شریف با شماره‌ی 02191309063 در تماس باشید.

سوالات متداول

سپتیک تانک چه کاری انجام می‌دهد؟

این مخزن باعث می‌شود که فاضلاب‌ها مستقیما وارد چاه فاضلاب یا طرح اگو نشوند.

سپتیک‌ها در کجا نصب می‌شوند؟

قبل از ورودی فاضلاب به چاه نصب می‌شود.

8 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام سپتیک تانک با قیمت مناسب معرفی میکنید؟

  پاسخ
  • ایستا پلیمر شریف
   ۱۴۰۱/۰۹/۰۷ ۱۸:۳۹

   سلام وقت بخیر. جنس پلی اتیلنی قیمت مقرون به صرفه‌تری داره نسبت به سایر مدل‌ها.

   پاسخ
 • سلام این سپتیکها پیش ساختن؟

  پاسخ
  • ایستا پلیمر شریف
   ۱۴۰۱/۰۹/۰۷ ۱۸:۴۰

   سلام وقت بخیر. بله. اما شرایط ساخت در محل هم داریم. برای اطلاع بیشتر با شماره‌ی 02144787073 تماس بگیرید.

   پاسخ
 • سلام. وزن این سپتینک تانکها زیاده؟ چجوری حمل میشه؟

  پاسخ
  • ایستا پلیمر شریف
   ۱۴۰۱/۰۹/۰۷ ۱۸:۴۱

   سلام. وقت بخیر. جنس بتنی و پیش ساخته، وزن بالایی دارد و برای حمل به محل مورد نظر باید از کامیون و جرثقیل استفاده کنید.

   پاسخ
 • سلام ما برای محل کارمون نیاز به یه سپتیک تانک داریم که حجم بالایی داشته باشه و خب مقاوم باشه شما موجود دارین؟

  پاسخ
  • ایستا پلیمر شریف
   ۱۴۰۲/۰۴/۲۸ ۰۳:۱۴

   سلام وقت بخیر جناب جهت استعلام قیمت لطفا با شماره‌ی 02144787934 در تماس باشید.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید