تفاوت مخازن پلی پروپیلن و مخازن پلی اتیلن

ایستاپلیمر / بلاگ / تفاوت مخازن پلی پروپیلن و مخازن پلی اتیلن
مخزن پلی‌پروپیلن استوانه ای عمودی به ارتفاع 4 متر

اگرچه بسیاری از مردم پلاستیک را به عنوان یک نوع ماده می‌پندارند، اما واقعیت این است که انواع مختلفی از پلاستیک وجود دارند. اگر نیاز به یک محصول پلیمری دارید، مهم است که از کاربردهای آنها آگاه باشید؛ زیرا بر اساس این انتخاب نتایج بسیار متفاوتی خواهید گرفت. در حالی که انواع مختلفی از مخازن پلاستیک وجود دارند، پلی‌پروپیلن و پلی‌اتیلن دو انتخاب رایج هستند. پس چه تفاوتی وجود دارد؟

تفاوت شیمیایی:

بسیاری از پلاستیک‌ها ترکیبات شیمیایی بسیار مشابهی دارند، اما تغییرات کوچک در ترکیبات منجر به تفاوتهای فاحش در محصول پلاستیک نهایی می‌شود. پلی‌پروپیلن و پلی‌اتیلن در اصل ترکیبات شیمیایی مشابهی دارند اما از واحدهای متفاوت مونومر در مولکول خود برخوردارند. پلی‌اتیلن از واحدهای مونومر اتیلن و پلی‌پروپیلن از واحدهای مونومر پروپیلن ساخته شده است. این منجر به ایجاد پلاستیک‌های با ویژگی‌های منحصر به فرد می‌شود.

تفاوت‌های کاربردی:

علارغم تفاوت های شیمیایی پلی اتلین و پلی پروپیلن  باید بیشتر روی تفاوت‌های کاربردی آنها تمرکز شود. این بخش به بررسی عمیق‌تر کاربردهای مختلف این پلاستیک‌ها و کارایی متفاوت آنها در یک محصول می‌پردازد. باید توجه داشت که هر دو این پلاستیک‌ها در مخازن آب و مخازن مواد شیمایی مورد استفاده قرار میگیرند، اما با توجه به تفاوت‌های آنها ممکن است یکی برای نیازهای خاص شما مفیدتر باشد.

نکات مهم:

نقطه ذوب:

نقطه‌ ذوب محصولات پلی‌اتیلن و پلی‌پروپیلن وابسته به ساختار شمیایی آنها است، اما یک روند عمومی برای نقاط ذوب این دو ماده وجود دارد و نقطه ذوب در دمای کاربری این دو ماده تاثیر گذار است. پلی‌پروپیلن قادر به مقاومت در برابر دماهای بالاتر نسبت به پلی‌اتیلن است. این بدان معناست که پلی‌پروپپلن می‌تواند دماهای کاربری بالاتری را تا حدود 100 درجه سانتیگراد تحمل کند، اما این بدان معنی نیست که پلی‌اتیلن دارای نقطه ذوب پایینی باشد؛ بلکه پلی اتیلن برای استفاده در دماهای پایین تر برتری دارد.

 

مقاومت شیمیایی:

مقاومت شیمیایی یکی از مهم‌ترین عوامل موثر در انتخاب مخازن پلاستیک است، پلی‌پروپیلن مزیت خاصی نسبت به پلی‌اتیلن دارد. پلی‌پروپیلن می‌تواند در برابر تعداد زیادی از حلال‌ها، مواد شیمیایی و اسیدها مقاومت کند که به همین دلیل برای یک مخزن انتخاب عالی است. پلی‌اتیلن همچنین در برابر بسیاری از مواد شیمیایی مقاوم است، اما تعداد آنها به مراتب کمتر از پلی‌پروپیلن است. به طور کلی، اگر به دنبال مخازن مقاوم به فرسایش هستید، بهتر است پلی‌پروپیلن را انتخاب کنید.

 

مقاومت در برابر ضربه:

از نظر مقاومت در برابر ضربه و خستگی، پلی‌پروپیلن بهترین انتخاب است. پلی‌پروپیلن قادر به مقاومت در برابر ضربات سخت بدون شکست است و در طول زمان مقاومت به استراحت در مقابل فشار را ارائه می‌دهد. محصولات ساخته شده از پلی‌اتیلن نیز مقاوم هستند، اما به مراتب در مقابل مقاومت در برابر ضربه بالا مانند پلی‌پروپیلن نیستند. به همین دلیل بیشتر محصولاتی که بر مقاومت و استحکام تاکید دارند، از پلی‌پروپیلن به جای پلی‌اتیلن استفاده می‌کنند.

 

شفافیت:

یکی از تفاوت‌های کوچک بین این دو نوع پلاستیک، نحوه شفافیت آنها است. اگرچه این امر برای مخازن اهمیت زیادی ندارد. پلی‌اتیلن می‌تواند به طور کامل شفاف یا تقریباً شفاف باقی بماند و در عین حال ویژگی‌های دیگر خود را حفظ کند. این موضوع آن را برای مخازنی که می‌خواهید مایعات داخلی را ببینید – رویت یا شناخت میزان مایع موجود در مخزن – مناسب می‌کند. اما مخازن پلی‌پروپیلن قابلیت شفافیت مشابه را ندارند و در اکثر موارد به صورت کلی تار هستند.

 

دماهای پایین:

اگر همزمان دماهای پایین و بالا مورد نیاز باشد، پلی‌اتیلن برنده است. پلاستیک پلی‌اتیلن قادر به مقاومت در برابر دماهای پایین و همچنین حفظ ساختار و ابعاد خود در دماهای بسیار پایین‌تر از پلی‌پروپیلن است. این به معنای آن است که پلاستیک پلی‌اتیلن در دماهای خیلی پایین می‌تواند عمل کرد مناسبی نشان دهد، در حالی که پلی‌پروپیلن از لحاظ مکانیکی در دماهای بسیار پایین ممکن است شکننده شود، که پلی‌اتیلن ایده‌آل برای انبارهای سرد یا مکان‌هایی با نوسانات دما است.

 

عایق الکتریکی:

هرچند که احتمالاً کمتر احتمال دارد که نیاز به اجرای برق از طریق این دو نوع پلاستیک داشته باشید، اما مهم است که بدانید هر دو آنها عایق الکتریکی عالی دارند. هر دو از جریانات الکتریکی مقاوم

ت می‌کنند و محتویات مخزن را از شارژهای الکتریکی محافظت می‌کنند. با این حال، پلی‌اتیلن قابلیت نگه‌داری تغییرات الکترواستاتیک را دارد که در صورت عدم آگاهی ممکن است مشکلاتی ایجاد کند. بنابراین، اگر نقل و انتقال بار الکتریکی نیاز دارید، بهتر است به این نکته توجه کنید.

 

وزن:

هنگام مقایسه وزن پلاستیک‌ها، بهتر است به این نکته توجه کنید که چگونه چگالی و دیگر اجزای ممکن است بر وزن تأثیر بگذارند، نه فقط محصولات کلی. برای انتخاب یک مواد، بهترین انتخاب این است که به وزن پلاستیک خام توجه کنید. بین پلی‌اتیلن و پلی‌پروپیلن، تفاوت مشهودی بین چگالی وجود ندارد. و میتوان وزن تمام شده یک محصول خاص از هر دو پلاستیک را برابر فرض کرد.

 

هزینه تولید:

هنگام انتخاب مواد برای مخازن، هزینه مواد یکی از مهم‌ترین مواردی است که در نظر بگیرید. شما نیاز به انتخاب مخزنی دارید که تمام نیازهای شما را برآورده کند در حالی که در نهایت کمترین هزینه را داشته باشد. بین دو نوع پلاستیک مورد نظر در اینجا، پلی‌پروپیلن به عنوان مواد کمتر هزینه برای محصولات پلاستیکی شناخته شده است. هرچند که شما باید پلاستیکی را انتخاب کنید که توانایی نگه‌داری آنچه که نیاز دارید را داشته باشد، اما همچنان باید از تفاوت هزینه بین دو گزینه آگاه باشید.

 

بازیافت پلاستیک:

یک تفاوت مهم دیگر بین مخازن پلی‌اتیلن و پلی‌پروپیلن، نحوه دور انداختن مخزن و اثرات دور انداختن آن است. اگر شما آن را به یک کارخانه بازیافت ارسال می‌کنید، پلی‌اتیلن یک انتخاب عالی است زیرا به راحتی به محصولات دیگر بازیافت می‌شود. با این حال، پلی‌اتیلن یک مصرف کننده بزرگ منابع است و مقدار زیادی دی‌اکسید کربن ایجاد می‌کند. به علاوه، فرآیند بازیافت طبیعی آن آسان نیست و در زباله‌های زمینی ممکن است دهه‌ها طول بکشد تا تجزیه شود.

 

نکته مهم:

مهمترین موضوع که باید هنگام انتخاب مخزن پلاستیکی به یاد داشته باشید ، این است که کدامیک می‌تواند مایع شما را برای مدت زمان مورد نیاز نگه دارد. افراد به دلایل مختلفی نیاز به مخازن دارند، بنابراین یک مخزن ممکن است برای شما مناسب باشد اما برای شخص دیگر نه. مهم‌ترین چیز این است که پلاستیکی را پیدا کنید که بهترین نیازهای شما را برآورده می‌کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

دسته‌ها

آخرین مطالب