کامپاند هادی حرارت چیست؟

ایستاپلیمر / بلاگ / کامپاند هادی حرارت چیست؟

در صنایع و تجهیزات مختلف، سیم های الکتریکی نقش بسیار مهم و تاثیر گذاری دارند. معمولا برای جلوگیری از ایجاد اتصال کوتاه در هادی های فلزی موجود در مدارها، به ماده ای به عنوان عایق الکتریکی نیاز است. کامپاند هادی حرارتی به عنوان عایق در هادی های فلزی به کار برده میشود.

استفاده از عایق برای جدا کردن رساناها بسیار ضروری می باشد. از آنجایی که عبور جریان الکتریکی موجب تولید گرما و افزایش دمای سیم و کابل ها می شود، بهتر است که کامپاند ها از پلیمر هایی که در برابر حرارت مقاوم هستند، ساخته شوند . ایستا پلیمر شریف تولید کننده کامپاند هادی حرارتی با کیفیت میباشد.

پلاستیک ها از پلیمر های بسیار قوی به حساب می آیند و در برابر جریان الکتریکی بسیار مقاوم عمل می کنند؛ اما با این وجود همچنان به پوششی برای محافظت از هادی فلزی نیاز است. در اصطلاح تخصصی به این پوشش، کامپاند گفته می شود. کامپاند سیم و عایق آن از آسیب نیرو های فیزیک و تغییرات شیمیایی، حفظ خواهد کرد.

بهترین نمونه های کامپاند

بهترین نمونه کامپاند هادی حرارتی، در شرایط مختلف قابل استفاده میباشند. به بیان دیگر کامپاند هایی که هم در دمای پایین و هم دمای بالا، به طور همزمان قابل استفاده هستند، بسیار پرکاربرد تر از دیگر نمونه ها می باشند. در چنین کامپاند هایی از ترکیبات مختلف پلیمری استفاده می شود تا  در هر شرایطی از بروز اتصال کوتاه میان هادی های فلزی جلوگیری شود. در صورتی که از فرمول ها و ترکیبات مناسب و استاندارد برای ساخت کامپاند های هادی حرارتی استفاده شود، محدوده کارکرد حرارتی این محصول را تا حد چشمگیری افزایش می دهد و به تبع آن کاربرد آن نیز افزایش می یابد.

نتیجه گیری

کابل هایی که به وسیله کامپاند های حرارتی پوشیده می شوند، در برابر تغییرات جوی مانند باران، وزش باد، گرما، تابش مستقیم، نور خورشید و یا مواد شیمیایی مانند روغن ها، اسید ها و مواد قلیایی بسیار مقاوم می باشند. همچنین این نمونه کمتر از سایر محصولات در اثر آسیب فیزیکی و خراش، کارایی خود را از دست می دهند. بنابراین این نوع کامپاند ها پوشش بسیار مناسبی برای انواع مختلف کابل های هادی می باشند.

با توجه به فرمولاسیون هر کامپاند، این محصولات از نظر میزان انعطاف پذیری، خواص مکانیکی و الکتریکی و … با یکدیگر متفاوت هستند. بسته به کاربرد و شرایط محیطی محل استفاده کابل ها، نوع پوشش کامپاند و خواص آن متغیر می باشد. آشنایی با انواع کامپاند های هادی حرارتی و کاربرد هر کدام، در انتخاب محصول مناسب بسیار ضروری است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

دسته‌ها

آخرین مطالب