آلاینده‌های صنعتی در هوا با نانوفیلترهای ایرانی کاهش می یابد

ایستاپلیمر / اخبار / آلاینده‌های صنعتی در هوا با نانوفیلترهای ایرانی کاهش می یابد
آلاینده‌های صنعتی در هوا با نانوفیلترهای ایرانی کاهش می یابد
30 بهمن 1396

در سال‌های اخیر از ماسک‌های نانو برای تنفس راحت‌تر در هوای آلوده شهری و صنعتی استفاده می‌شود. این ماسک‌ها، ذرات گرد و غبار کوچک‌تر از یک میکرومتر را که ماسک‌های معمولی قادر به جذب آن‌ها نیستند، به دام می‌اندازند و اجازه ورود آن‌ها به دستگاه تنفس را نمی‌دهند. حال صنعت‌گران حوزه نانو، فیلترهای صنعتی را به تولید صنعتی رسانده‌اند که حذف آلاینده‌ها را از ابتدای خط تولید به انجام می‌رسانند.

امیر حسین تقوی، مدیر عامل شرکت دانش‌بنیان نانوفناوران خاور، در مورد تفاوت‌های فیلترهای نانو با فیلترهای معمولی می‌گوید: امروزه فیلترهای صنعتی به منظور جداسازی ذرات گرد و غبار در اغلب صنایع گچ، فلزات، آرد، مواد شوینده، سیمان و… در تمام کارخانجات صنعتی استفاده می‌شوند. اما مشکل اینجاست که فیلترهای رایج، قادر به جداسازی ذرات کوچک‌تر از یک میکرومتر نیستند. اما استفاده از نانوالیاف در ساختار فیلتر‌ها موجب می‌شود که ذرات کمتری، توانایی عبور از روزنه‌های فیلتر را داشته باشند و این به معنی ارتقای عملکرد فیلتر، طول عمر آن و کیفیت هوای حاصل از آن است.
به گفتۀ تقوی، استفاده از نانو الیاف در ساختار فیلتر، تراکم آن را کاهش می‌دهد که این موجب کاهش افت فشار فیلتر می‌شود؛ در نتیجه، در مصرف انرژی در فرآیند فیلتر کردن صرفه‌جویی می‌شود. به عبارت دیگر، فیلترهای صنعتی نانو، علاوه‌بر حذف ذرات ریزتر، هزینه‌ها را نیز کاهش می‌دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

دسته‌ها

آخرین مطالب