مخزن فشار پمپی چیست؟

ایستاپلیمر / بلاگ / مخزن فشار پمپی چیست؟
مخزن فشار پمپی

معمولا برای زمان‌هایی که در یک ساختمان با افت فشار آب در طبقات روبرو می‌شویم، بهترین کار این است که پمپ آب برای ساختمان درنظر گرفته شود تا با جمع آوری آب در مخزن تحت فشار و با کمک نیروی پمپ با سرعت آب وارد شبکه لوله کشی شده و به این وسیله مشکل کمبود فشار از بین خواهد رفت. مخزن فشار پمپی به مخازنی گفته می‌شود که با حجم‌های ۲ تا ۵۰۰ لیتر و از جنس فلزی (فولادی) یا فایبرگلاس ساخته شده و در بازار وجود دارند. و بعد از نصب روی پمپ یا درکنار پمپ به طور مرتب آب را تحت فشار نگه خواهد داشت. این مخازن تحت فشار در کنار دستگاه پمپ و یا بر روی آن‌ها نصب می‌شود تا قبل از روشن شدن پمپ به حجم مشخصی از آب رسیده و به این ترتیب به پرفشاری آب کمک کند.

مزایای استفاده از مخزن فشار پمپی

  • باعث صرفه جوبی در مصرف انرژی خواهد شد.
  • آلودگی صوتی که با روشن شدن پمپ اتفاق می‌افتد، با وجود مخزن فشار پمپی کم‌تر خواهد بود.
  • مخازن تحت فشار برای مصارف خانگی حجمی برابر ۱۰،۲۰،۳۰ و …لیتر است و برای خانه‌هایی با ۳ تا ۴ طبقه حجمی معادل ۵۰ تا ۶۰ لیتر مناسب است.
  • مخزن فشار پمپی طوری طراحی شده است که با باز و بسته شدن هر یک از شیرهای آب خانه، نیازی به روشن و خاموش شدن پمپ نیست. و به همین دلیل کاهش مصرف برق را در پی خواهد داشت. البته این مسئله به این معنی نیست که مخزن، فشار آب را تعیین می‌کند! این پمپ است که به نیروی آب فشار وارد می آورد و فقط مخزن با ذخیره آب مانع از روشن شدن پی در پی موتور پمپ می‌شود.

انواع مخازن تحت فشار

براساس فشاری که به مخزن وارد می‌شود، آن‌ها را به دو دسته تقسیم می‌کنند.

  1. مخازنی که با تیوپ، به آن‌ها فشار وارد می آید.
  2. مخازنی که با دیافراگم فشار بر آن‌ها وارد می‌شود.

مخازن تیوپی

یک تیوپ در داخل مخزن قرار دارد که آب و هوای فشرده را از هم جدا می‌کند با کمک این تیوپ آب را می‌تواند تحت فشار نگه داشت. هوای داخل مخزن از گاز نیتروژن و یا هوای داخل منبع است که فضای پشت تیوپ را پر می‌کنند. این هوا فضای پشت تیوپ را پر می‌کند که بر اثر فشار آن، آب را درون لوله به جریان می‌اندازد.

مخازن دیافراگمی

پرده‌ای از جنس لاستیک در این مخازن وجود دارد که داخل مخزن را به دو بخش خشک و آبی تقسیم می‌کند. (پرده‌ای بین آب و هوای داخل مخزن) با ورود و خروج آب به مخزن و شیر خروجی و نوسانات در میزان هوای داخل مخزن، فشار به آب وارد می‌آید. مخازن دیافراگمی از نظر عملکرد و طول عمر بهتر از مخازن تیوپی عمل می‌کنند.

قیمت مخزن فشار پمپی

معمولا عاملی که قیمت مخزن تحت فشار برای پمپ آب خانگی را تعیین می‌کند، میزان گنجایش، حجم مخزن، برند و کشور سازنده آن است. ذکر این نکته نیز ضروری است که مخازن هم احتیاج به سرویس دوره‌ای و مراقبت خواهند داشت. (بین هر ۳ تا ۶ ماه) نکته بعدی در ارتباط با متناسب بودن قدرت پمپ با مخزن فشاری است که در نظر دارید. در غیر اینصورت هم به پمپ فشار زیادی وارد می‌آید و مرتبا خاموش و روشن می‌شود و هم به مخزن فشار پمپی شما صدمه وارد می‌شود و ممکن است ترک بخورد. اگر قصد خرید انواع مخزن آب را دارید با کارشناسان ایستا پلیمر با شماره‌های موجود در سایت در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

دسته‌ها

آخرین مطالب