آشنایی با پوشش ضد حریق پایه سیمانی

ایستاپلیمر / بلاگ / آشنایی با پوشش ضد حریق پایه سیمانی
پوشش ضد حریق پایه سیمانی

پوشش ضد حریق پایه سیمانی و مزایا و کاربرد آن را در این مقاله ایستا پلیمر شریف بررسی می‌کنیم. اهمیت پوشش ضد حریق در چند سال اخیر در کشور رشد بی سابقه‌ای داشته است. خسارات ناشی از آتش سوزی‌ها سبب شده است که سازمان‌هایی نظیر شهرداری، مسکن و شهرسازی به اجرای پوشش ضد حریق ملزم باشند. پوشش ضد حریق بر روی سازه فلزی و بتنی قابلیت اجرا دارد. آن‌ها انواع مختلفی دارند که یکی از انواع آن‌ها پوشش ضد حریق پایه سیمانی است. وظیفه پوشش ضد حریق این است که از المان سازه ساختمانی در برابر حرارت ناشی از حریق محافظت کند. بسته به نوع پوشش از نیم ساعت تا ۴ ساعت می‌تواند در مقابل حریق مقاومت داشته باشد تا زمان کافی برای خروج افراد از ساختمان و رسیدن آتش نشانان و اطفای حریق باشد.

پوشش ضد حریق بر پایه مواد معدنی

پوشش ضد حریق بر پایه‌ی مواد معدنی موادی مانند سیمان، کربنات کلسیم، مونت موریلونیت، گچ، پرلیت، ورمیکولیت هستند. ورمیکولیت و پرلیت از مهم‌ترین پوشش ضد حریق پایه معدنی است که سبب ایجاد نوعی عایق، سبک سازی سازه و حجم دهندگی است. اما سیمان سبب ایجاد استحکام شده و کربنات کلسیم نیز حجم دهنده و سبک کننده است. همچنین مونت موریلونیت سبب انبساط در اثر افزایش دما می‌شود و در دماهای بالا مقاومت زیادی به سازه می‌دهد. با توجه به اینکه این مواد در طبیعت و در کشور ایران به وفور وجود دارد، استفاده از آن در تهیه پوشش ضد حریق بسیار کارامد است و با ساخت آن‌ها می‌توان از خسارات مالی و جانی در کشور جلوگیری کرد.

از مزیت‌های پوشش ضد حریق به چسبندگی عالی آن بر سازه فلزی می‌توان یاد کرد و همچنین به سایر اجزای سازه مانند سقف و کف نمی‌چسبند. این مزیت چسبندگی به فلز و عدم چسبندگی به سایر اجزای سازه سبب می‌شود که در زمان استفاده از روش اور اسپری اگر پوشش ضد حریق بر روی دیگر اجزای سازه پاشیده شده باشد، بعد از خشک شدن کامل، قابلیت زدودن آن وجود داشته باشد. بیشتر از این پوشش سیمانی برای داخل ساختمان استفاده می‌شود که به دور از عوامل محیطی مانند باران و آفتاب شدیدی باشد. اما در نمای بیرونی نیز کاربرد دارد.

اجزای پوشش ضد حریق پایه سیمانی

اجزای پوشش ضد حریق دارای مواد پرلیت و ورمیکولیت جهت منبسط شدن است و از مواد چسباننده هیدرولیک مانند سیمان و یا گچ و یک عامل پف‌زا استفاده می‌شود. از پوشش ضد حریق پایه معدنی/ سیمانی برای حفاظت ساختمان استفاده می‌شود که ضخامتی بین ۲ تا ۵ سانتی‌متر دارد این مواد و اجزا ابتدا با ترکیب درصد مشخص با آب توسط دستگاه میکسر اختلاط می‌یابد و سپس به صورت دستی و یا با دستگاه‌های پاشش بر روی سازه قرار می‌گیرد. دمای محیطی برای اختلاط مواد ضد حریق مهم است برای مثال در فصول سرد سال باید حداقل دما بالای ۴ درجه باشد تا اختلالی در تهیه پوشش صورت نگیرد.

مراحل اجرای پوشش ضد حریق پایه سیمانی

مراحل اجرای پوشش ضد حریق پایه سیمانی به شرح زیر است:

  • مرحله اول: سطح المان فلزی مورد نظر جهت پاشش، باید شسته شود که عاری از هرگونه آلودگی مانند چربی و گرد و غبار باشد.
  • مرحله دوم: پرایمر مخصوص به پوشش سیمانی پاشیده شود.
  • مرحله سوم: بعد از خشک شدن پرایمر باید المان با توری پیچیده شود این عمل سبب ایجاد بایندیگ مکانیکی می‌شود و مانع از ترک خوردن و ریزش مواد معدنی سیمانی می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

دسته‌ها

آخرین مطالب