آشنایی با بایوپلاستیک‌ها

ایستاپلیمر / بلاگ / آشنایی با بایوپلاستیک‌ها
بایوپلاستیک‌ها

امروزه اهمیت پلیمرهای زیستی یا همان بایوپلاستیک ها (Bio plastics) به دلیل تجزیه پذیری و کمک به محیط زیست و کاهش آلودگی خاک، آب و هوا بیش از پیش حس میشود.

در گزارشات مربوط تا سال ۲۰۱۷، در دنیا سالانه حدود ۳۲۰ میلیون تن پلاستیک تولید میشود. در نتیجه تقاضا برای تولید پلاستیک ها و پلیمرهای زیستی افزایش یافته در سال ۲۰۱۶ بازار پلیمرهای زیستی ۶۳۳۳ کیلوتن اعلام شد. و رشد آن ۲۳٫۱% از سال ۲۰۱۷ تا پیش بینی سال ۲۰۲۵ اعلام شده است. و مقدار آن تا سال ۲۰۲۵ به ۳۹۷۴۶ کیلوتن خواهد رسید.
به طور کلی بایوپلاستیک ها (پلیمرهای زیستی) برای صنعت بسته بندی استفاده میشود. و انتظار میرود تا سال ۲۰۲۵ رشد زیادی داشته باشد و بسته بندیهای با دوام و در عین حال زیستی و در نهایت با کارکرد زیست تخریب پذیری و محافظ محیط زیست تولید شود.

از این نوع پلیمرهای زیستی برای تولید مواد با دوام مانند دستگاه های الکترونیکی و قاب تلفن همراه و … نیز میتوان بهره برد. شکل زیر نشان میدهد که بیشترین ظرفیت تولیدی پلیمرهای زیست پایه در آسیا تا سال ۲۰۲۳ پیش بینی میشود.

روند رشد پلیمرهای زیستی در سالهای اخیر و آتی

در شکل زیر، ظرفیت تولید از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۳ را نشان میدهد که افزایش ظرفیت تولید پلیمرهای زیست تخریب پذیر تا سال ۲۰۲۳ نمایش داده شده است. بر اساس نمودار آماری پیش بینی بازار پلیمرهای زیستی، پلیمرهای زیست تخریب پذیر نسبت به پلیمرهای زیست تخریب ناپذیر افزایش ظرفیت تولید بیشتری خواهند داشت.

سهم استفاده از زمین برای بایو پلاستیک ها حدود 0.02 درصد از سطح زمین های کشاورزی در جهان تخمین زده شده است. این مقدار کمتر از 0.02 درصد از مساحت کل زمین های زمین های کشاورزی در سراسر جهان را تشکیل می دهد. علی رقم رشد بازار بازار، سهم استفاده از زمین برای بایوپلاستیک تا سال 2025 اندکی افزایش را نشان می دهد یعنی حدود 0.02 درصد رشد خواهد داشت. این امر بار دیگر نشان می دهد که هیچ رقابتی برای تولید مواد غذایی و مواد اولیه بایوپلاستیک وجود ندارد.

بایو پلاستیک ها حدود یک درصد از تولید سالانه پلاستیک یعنی بیش از 368 میلیون تن را به خود اختصاص داده اند. اما با افزایش تقاضا و وجود کاربرد ها و محصولات پیچیده متنوع بازار این مواد به طور مداوم در حال رشد و تغییر است ظرفیت تولید جهانی بایو پلاستیک از حدود 2.11 میلیون تن در سال 2020 به تقریبا 2.87 میلیون تن در سال 2025 افزایش خواهد یافت

مهمترین بایوپلاستیک

مهمترین آن ها که از نظر تجاری در دسترس هستند شامل :

  • پلی اتیلن فورانوات(PEF)
  • پلی پروپیلن با پایه زیستی(pp)
  • پلی هیدروکسی آلکانوات(PHA)
  •  پلی لاکتیک اسید(PLA)

میشوند که ظرفیت تولید آن ها در 5 سال آینده افزایش یافته و متنوع خواهد شد.

انواع پلیمرهای زیستی (بایوپلاستیک)

آنها میتواند نشات گرفته از زیست توده باشند؛ مانند پلی ساکارید (نشاسته، سلولز، کیتوسان، کیتین و …) و یا بر پایه پروتئین گیاهی و یا حیوانی تهیه شود. نوعی دیگر میتواند بر پایه میگروارگانیسم‌ها تهیه شود مانند پلی هیدروکسی آلکانوات (PHA)، دسته‌ای دیگر از تکنولوژی زیستی و بر اساس مواد کشاورزی و یا لبنی طی فرایندهایی تبدیل به پلیمر شود؛ مانند پلی لاکتیک اسید.

دسته دیگر با سنتز از مونومرهای سنتزی میتواند تهیه شود و خواص زیست تخریب پذیری داشته باشد مانند پلی کاپرولاکتون (PCL)، پلی استر آمید (PEA)، کوپلی استر آلیفاتیکی (PBSA) و یا کوپلی استر آروماتیک مانند PBAT .

چرا بایوپلاستیک‌ها نسبت به پلاستیکهای معمول اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده است؟

پلیمرهای زیست تخریب پذیر در مقایسه با پلاستیک‌های موجود نه تنها در فرآیند تولید، انرژی کمتری مصرف می‌نمایند بلکه به دلیل مواد مصرفی تجدیدپذیر از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند. زیست تخریب پذیر به معنای فعالیت موجودات زنده است که به زیرواحدهای سازنده خود تجزیه شده و بنابراین در محیط باقی نمی‌مانند.

در پلیمرهای زیست تخریب پذیر تجزیه ۶۰ تا ۹۰ درصد از محصول در مدت دو تا شش ماه محدود می‌شود. دلیل اصلی زیست تخریب پذیر نبودن پلاستیک‌های معمولی، طویل بودن طول مولکول پلیمر و پیوند قوی بین مونومرهای آن بوده که تجزیه آن را توسط موجودات تجزیه کننده با مشکل مواجه می‌کند.

از نظر دید محیط زیستی، این مواد باید سریعاً در محیط مورد تجزیه قرار گیرند، بافت خاک را بر هم نزنند و به راحتی با برنامه‌های مدیریت زباله و بازیافت مواد از محیط خارج شوند.

کاربرد و بازار بایوپلاستیک

بایو پلاستیک برای انواع مختلفی از کاربرد ها از بسته بندی و محصولات مصرفی تا الکترونیک، خودرو و منسوجات مورد استفاده قرار می گیرند. بسته بندی با 47 درصد (0.99 میلیون تن) از کل بازار در سال 2020 بزرگترین بخش بازار برای بایوپلاستیک ها را به خود اختصاص داده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

دسته‌ها

آخرین مطالب