بهترین چسب برای آب‌ بندی

ایستاپلیمر / بلاگ / بهترین چسب برای آب‌ بندی
بهترین چسب برای آب‌ بندی

بهترین چسب برای آب بندی چسبی است که بتواند به خوبی از  پس آب بندی بر بیاید. برای چسباندن و فیکس کردن سازه و عدم نفوذ مایع به سطح بیرونی آن باید از مواد چسبنده‌ای استفاده کرد. قیر و گونی و ایزوگام ابزاری است که از دیرباز برای آب‌بندی در پشت بام‌ها و … استفاده شده است. اما این مواد دوام زیادی در برابر محیط های آبی ندارند. استفاده از چسب‌هایی بر پایه پلیمرها می‌تواند بسیار مفید باشد که در ادامه بیشتر به آن می‌پردازیم.

آببندی و چسباندن بر روی فلز، پلاستیک، چوب و یا سازه‌های بتنی انجام می‌شود که بسته به جنس موادی که می‌خواهد آببندی شود استفاده از نوع چسب آببند نیز متفاوت خواهد بود.

نوعی از چسب‌های آب‌بند بر پایه رزین‌های آکریلیکی است. آن‌ها منعطف هستند و دارای الاستیسیته بالایی هستند. آن‌ها قابلیت ترکیب با ملات را دارد و مقاومت دمایی نسبتا خوب یعنی بین ۷۰- تا ۳۵۰ درجه را دارا است. همچنین دربرابر اشعه یو وی و گاز دی اکسید کربن مقاوم هستند. این مواد آب‌بند میتواند با نانومواد ترکیب شود و خاصیت غیر قابل اشتعال و زیست سازگاری را ایجاد کند.

انواع چسب برای آب بندی

چسب‌ها برای آببندی می‌تواند پودر پایه سیمانی و از جنس مواد معدنی باشد و در یک حالت دیگر می‌تواند بر پایه مواد پلیمری باشد که امروزه توجه زیادی به این دسته از مواد شده است.

چسب‌های آب بند پلی یورتان برای استخرها و عایق کاری دیواره‌ها زمانیکه شکست سازه هیدرولیکی ایجاد شده باشد یک گزینه مناسب است.

چسب‌های یورتان برای اتصال فلز به فلز، الاستومرها، اسفنج ها، پلاستیک ها، شیشه و سرامیک مورد استفاده قرار می‌گیرند. قدرت جاذبه داخل مولکولی این چسب‌ها بیشتر از استحکام چسبندگی آن‌هاست که از طریق طرح فرمول صحیح می‌توان تعدیل لازم را به عمل آورد. خواص مفید این چسب‌ها به خصوص در درجه حرارت‌های زیر صفر باعث مصرف زیاد آن‌ها در عایق بندی فضانوردی شده‌اند.

معایب چسب پلی یورتان

  • ایزوسیانات‌ها با آب واکنش می‌دهند و گاز دی اکسید کربن بوجود می‌آید، این گاز در فرآیند چسباندن سطوح به یکدیگر ایجاد اشکال می‌نماید.
  • تشکیل اتصال چسبی با ضخامت دلخواه دشوار است. این مسئله را اغلب با اضافه نمودن ۶ الی ۱۲درصد الیاف نایلون به فرمول چسب بر طرف می‌نمایند.
  • چسب‌های پلی‌یورتان با وجود اینکه در درجه حرارت‌های پائین (حتی زیر صفر) خواص مکانیکی مطلوبی دارند ولی در درجه حرارت‌های بالا این خواص ضعیف می‌شود.

خصوصیات بهترین چسب برای آب‌بندی

  • بی رنگ بودن آ‌ها با استفاده از ترکیبات نانویی
  • دوام زیاد در طولانی مدت
  • دارای خواص آبگزیری
  • دارای الاستیسیته بالا و عدم شکنندگی و ایجاد ترک
  • چسب‌های از جنس پلی یورتان و بر پایه آکریلیکی از معروفترین چسب‌ها برای آب‌بندی است.

سخن آخر

چسب‌ها، همانگونه که در زمینه‌های متعددی بکار می‌روند، نیاز به مجموعه‌ای از خصوصیات مختلف برای کاربرد بهینه دارند. مشتریان به دنبال درزگیرهای ساختمانی و چسب‌هایی با عملکرد عالی کاربردی برای محدوده وسیعی از کاربردها است. در ساختمان سازی مدرن، سیستم‌های پایه آبی و عاری از حلال به دلیل سمیت کم نسبت به محیط، بر سایرین چیره شده‌اند. این نوع از درزگیرها از جمع‌شدگی شدید حین پخت که عموماً در سیستم‌های پایه حلالی ظاهر می‌شود، ممانعت کرده و همچنین آزادسازی ترکیبات فرار کاهش می‌یابد. به علاوه، چسب‌ها و درزگیرهای از نوع تک جزئی به دلیل سادگی کار کردن با آن‌ها و عدم نیاز به اختلاط اجزا قبل از مصرف آن‌ها، بسیار معروف هستند. چسب پلی یورتانی به دلیل مزایای فراوانی که دارد می‌تواند به عنوان بهترین چسب به کار رود زیرا طیف گسترده‌ای از آب‌بندی و چسباندن در سطوح با جنس‌های مختلف را در بر می‌گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

دسته‌ها

آخرین مطالب