مخزن ذخیره آب خانگی از چه جنسی باید باشد؟

ایستاپلیمر / بلاگ / مخزن ذخیره آب خانگی از چه جنسی باید باشد؟
مخزن آب خانگی از چه جنسی باید باشد؟!

گاهی به دلیل افت فشار و یا موارد دیگری نیاز است مخزنی برای نگهداری آب در خانه وجود داشته باشد. شاید برایتان سوال باشد که مخزن آب برای مصارف خانگی بهتر است از چه جنسی باشد؟ برای پاسخ به این سوال ابتدا باید اهمیت این انتخاب را بدانیم و سپس انواع رایج مخازن آب خانگی را بشناسیم تا بتوانیم انتخاب درستی داشته باشیم.

اهمیت مخزن آب خانگی

آب شرب سالم برای انسان ضروری است و آب ناسالم موجب بیماری‌های متعدد می‌شود. منبع پلاستیکی آب آشامیدنی خانگی که برای ذخیره آب شرب استفاده می‌شود تاثیر بسیاری در کیفیت آب ذخیره شده دارد. مخزن آب خانگی باید از جنسی باشد که کم‌ترین واکنش را با آب داشته و هیچگونه مواد مضری وارد آب نکند. مخزن آب خانگی جزء وسیله‌هایی نیست که در فواصل زمانی کوتاه بارها تعویض شود بنابریان باید با دوام باشد و بتواند مدت زیادی عمر کند.

انوع مخازن آب خانگی

مخزن خانگی ذخیره آب از نظر جنس، شکل، حجم و قیمت انواع مختلفی دارد که رایج ترین آن ها از نظر جنس گالوانیزه و پلی اتیلن است که در ادامه به بررسی ویژگی آن ها خواهیم پرداخت.

مخزن خانگی پلی اتیلن

مخزن پلی اتیلنی روتوملدینگ یکی از رایج‌ترین مخزن‌های ذخیره  آب خانگی است که با توجه به تعداد لایه‌های مخزن (معمولا سه لایه هستند) و کیفیت پی اتیلنی که در ساخت آن‌ها استفاده می‌شود کیفیت‌های متفاوتی دارند. این نوع از مخزن ذخیره آب خانگی در حجم‌های کوچک (۵۰۰ لیتر) تا ۲۰ متر مکعب به شکل‌های استوانه افقی، استوانه عمودی و دوزنقه (متناسب با زیر پله‌ها) موجود است. این مخازن به نسبت مخازن دیگر قیمت پایین‌تری دارند. تابش مستقیم نور خورشید به این نوع از مخزن ذخیره آب خانگی موجب پوسیدگی زودهنگام و رشد جلبک در آن‌ها می‌شود.
مخزن ذخیره آب خانگی پلی اتیلنی جوشی نیز از دیگر مخازن است که معمولا با استفاده از ورق‌های HDPE ساخته می‌شود و ورق‌ها با رادهایی از همین جنس به هم جوش داده می‌شوند و در نهایت با سازه‌های فلزی استحکام آن تامین می‌شود. این مخازن هم طول عمر بالایی دارند، در محل نصب قابل ساخت است و کیفیت آب بسیار مطلوبی دارند.

مخزن خانگی گالوانیزه

این مخازن از نظر جنس به دو دسته گالوانیزه سرد و گرم تقسیم می‌شوند که گالوانیزه گرم به دلیل ضخامت بیشتر پوشش سطحی روی، مقاومت بیشتری به خوردگی دارند. ساخت مخزن ذخیره آب خانگی گالوانیزه جوشی از روش‌های قدیمی ساخت مخزن است، به این ترتیب است که ورق‌ها در ابعاد مورد نظر و در شکل‌های استوانه، مکعب یا دوزنقه به هم جوش داده می‌شوند. مخزن خانگی گالوانیزه مدولار نیز بصورت مدول‌هایی در ابعاد مشخص ساخته می‌شوند که در محل پروژه مونتاژ می‌شوند. مخزن ذخیره آب گالوانیزه مدولار در مدت زمان کوتاهی ساخته می‌شود، حمل آن به محل پروژه راحت است و به دلیل عدم وجود جوش (یکی از دلایل مهم خوردگی مخزن گالوانیزه) طول عمر بسیار بالایی دارند. کیفیت آب دخیره شده در این مخازن بسیار بالاست و برای بالابردن این کیفیت حتی می‌توان از پوشش‌های مخصوص که قابلیت تماس با آب شرب دارند و دارای استانداردهای جهانی هستند نیز برای سطح داخلی آن استفاده نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

دسته‌ها

آخرین مطالب