دستورالعمل از بین بردن جلبک در مخزن ذخیره آب

ایستاپلیمر / بلاگ / دستورالعمل از بین بردن جلبک در مخزن ذخیره آب
دستورالعمل از بین بردن جلبک مخزن آب

از بین بردن جلبک مخزن ذخیره آب و دستورالعمل انجام این کار موضوع مهمی است که ما در این مقاله از ایستا پلیمر شریف به آن می‌پردازیم تا عزیزانی که با این مشکل مواجه شده‌اند بتوانند مشکل خود را حل کنند و به خوبی بتوانند از مخزن آب خود بهره لازم را ببرند. در صورتی که این آموزش برای شما سودمند بود با اشتراک گذاری آن با دوستانتان ما را در روند تولید محتوا دلگرم کنید. استفاده از مخازن دو، سه و یا چهار لایه، مخازن کامپوزیتی و مخازن فوم دار به دلیل عایق بودن و نرسیدن نور خورشید و عدم انتقال حرارت باعث جلوگیری از رشد جلبک در آب می‌شود.

اگر جلبک در مخازن بوجود آید چه تمهیداتی را می‌توان انجام داد؟ تمیز شدن مخازن آب به دلیل حجم بالا بسیار دشوار است اما اگر در دوره‌های زمانی منظم تمیز نشود قطعا باعث ایجاد جلبک می‌شود و مجبور می‌شوید به راه‌های از بین بردن جلبک مخزن ذخیره آب بیندیشید.

روش‌های از بین بردن جلبک مخزن ذخیره آب

روش حذف جلبک به دو دسته تقسیم می‌شود:

 فیزیکی

در روش فیزیکی از طریق نیروی ثقل می‌توان جداسازی انجام شود و ذرات جلبک از آب را جدا کرد. با ورود حباب‌های ریز گاز به داخل آب شناورسازی را می‌توان ایجاد کرد. استفاده از دستگاه تصفیه آب به دلیل داشتن سطحی متخلخل ذرات جلبک را از مایع جداسازی می‌کند.

شیمیایی

روش دیگری که برای از بین بردن جلبک مخزن نگهداری آب بکار می‌رود روش شیمیایی است که با استفاده از مواد شیمیایی و جامد کلوییدی لخته ایجاد می‌شود و جلبک‌ها ته نشین می‌شود در نتیجه جداسازی صورت می‌گیرد. ماکروفیت یک نوع گیاه است که با از بین بردن فسفر، رشد جلبک را متوقف می‌کند. ساقه گیاه جو و همچنین نانوساختارهای دوگانه به از بین بردن جلبک‌های ایجاد شده کمک می‌کند. استفاده از مایع سفید کننده و جوش شیرین برای مرحله تمیز کردن کل مخزن و از بین بردن جلبک یک راه حل پیشنهادی است. از این طریق رسوبات از بین می‌رود.

تغییر طعم و بوی آب داخل مخزن

در صورتی که طعم و بوی آب داخل مخزن تغییر کند احتمال بوجود آمدن جلبک در آن بسیار زیاد است. برای از بین بردن جلبک مخزن نگهداری آب ایجاد شده باید بررسی‌های لازم صورت گیرد که به شرح زیر است:

  • در صورت ایجاد درز و ترک در مخزن باید کارشناسی شود و درزها شناسایی شود در نتیجه برای برطرف کردن آن اقدام شود.
  •  استفاده از پوشش رنگ تیره در مخازن از نفوذ نور خورشید و ایجاد جلبک جلوگیری می کند.
  • در صورتی که از مواد سفید کننده یا جوش شیرین برای تمیز کردن سطح داخلی مخزن استفاده شود باید این مواد را به برس و اسفنج‌های مخصوص آغشته کرده و سطح داخلی مخزن را با آن تمیز کرده تا جلبک‌های چسبیده به دیواره مخازن از آن پاک شود.
  • سپس به شستشوی مخزن با ماده سفید کننده پرداخته شود. برای مثال در یک مخزن ۱۰۰۰ گالنی یک گالن از مایع سفید کننده ریخته و باقیمانده حجم را با آب پر می‌شود. مدت ۲۴ ساعت این محلول داخل مخزن بماند تا ضدعفونی شود. سپس مخزن خالی شود. چندین بار با آب خالص با فشار بالا شستشو داده شود.

لازم به ذکر است که همیشه پیشگیری صدمات، هزینه کم‌تری نسبت به تعمیرات دارد. بنابراین جلوگیری از رشد جلبک در آب نسبت به از بین بردن جلبک مخزن نگهداری آب که ایجاد شده هزینه و زمان کم‌تری را صرف می‌کند. در نتیجه بهتر است از پیشرفت تکنولوژی در مخازن آب به جای مخازن سنتی که دارای اتصالات است و عایق بندی مناسب ندارد استفاده کرد. مخازن پلاستیکی مانند مخزن پلی اتیلن چندلایه و فوم دار با لایه درونی تیره رنگ از ایجاد جلبک جلوگیری می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

دسته‌ها

آخرین مطالب