پیشبینی حرکت‌های قیمتی پلی‌اتیلن (PE) و پلی‌پروپیلن (PP) در بازار اروپا

ایستاپلیمر / اخبار / پیشبینی حرکت‌های قیمتی پلی‌اتیلن (PE) و پلی‌پروپیلن (PP) در بازار اروپا
10 دی 1396

در گزارش اخیر آیسیس آمده است که تولیدات اخیر آمریکای شمالی می‌تواند وضعیت صنعت پتروشیمی در نقاط مختلف از جمله اروپا و آمریکا را تغییر داده و فصل جدیدی را در صنعت پتروشیمی این مناطق رقم بزند.

آمریکای شمالی تولید پلی‌اتیلن بر مبنای اتان را در دستور کار خود قرار داده است که این موضوع می‌تواند همبستگی قیمتی میان نفت و دو محصول پلی‌اتیلن و پلی‌پروپیلن به‌عنوان دو ماده اولیه اصلی را از بین ببرد. البته این سوالات نیز مهم هستند که واردات پلی‌اتیلن اروپا از آمریکا به چه مقدار است و آیا این واردات می‌تواند حجم قابل توجهی از نیاز اروپایی‌ها به محصول پلی‌اتیلن را پوشش دهد یا خیر؟نوسانات قیمتی که برای پلی‌اتیلن‌ها در بازارهای اروپایی وجود دارد می‌تواند این واردات را در مقطعی از زمان به تاخیر بیندازد تا میانگین قیمتی مشخصی برای این محصولات در بازارهای داخلی اروپا مشخص شود.

اما انتظارات حاکی از آن است که در سال ۲۰۱۸ واردات پلی‌اتیلن اروپا از آمریکای شمالی اجتناب ناپذیر بوده است و بخش بزرگی از نیاز بازار‌های اروپایی از این طریق تامین می‌شود.این در حالی است که وضعیت برای پلی‌پروپیلن در بازارهای اروپایی متفاوت است و چشم‌انداز متفاوتی برای این محصول در بازارهای اروپایی پیش‌بینی می‌شود.

مطالعات و گزارش‌ها حاکی از آن است که عرضه پلی‌پروپیلن در بازارهای اروپایی در مقایسه با پلی‌اتیلن کم است و این در حالی است که فشار زیست محیطی در چین می‌تواند میزان سرمایه‌گذاری برای برنامه‌های از پیش تعیین شده تولید این محصول را به تاخیر بیندازد و شرایط را برای عرضه این محصول در سراسر جهان تغییر دهد. چین طی سه سال گذشته سیاست‌های محدود‌کننده‌ای را علیه آلودگی در دستور کار خود قرار داده و به‌طور پیوسته در حال افزایش این سازو کار است.

این در حالی است که سوزاندن زغال‌سنگ و تولید پلی‌پروپیلن از آنکه در فرآیند تبدیل زغال سنگ به اولفین‌ها تعریف شده، قوی‌ترین آلودگی را در میان آلاینده‌های دیگر ایجاد کرده بنابراین محدودیت در این امر حاکی از اختلال در بازار جهانی پلی‌پروپیلن‌هاست.با توجه به این امر تولید‌کنندگان اروپایی انتظار دارند که تولید پروپیلن در سال ۲۰۱۸ کم باشد و در نتیجه مازادی از این کالای استراتژیک طی سال جدید وجود نداشته باشد و همین عامل هم از جمله مهم‌ترین دلایل عدم کنترل قیمتی این محصول در بازارهای جهانی و بازارهای اروپایی تلقی می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

دسته‌ها

آخرین مطالب