دریچه منهول دیگ بخار چیست؟

ایستاپلیمر / بلاگ / دریچه منهول دیگ بخار چیست؟
دریچه منهول دیگ بخار

دیگ‌های بخار در ایران مطابق استاندارد ملی 4231 یا بدون نظارت شخص ثالث تولید می‌شود. یکی از مهم‌ترین روش‌های تست بویلرها، بازبینی حضوری است که از طریق منهول‌ها انجام می‌گیرد. دریچه منهول دیگ بخار باید به گونه‌ای باشد که باز و بسته کردن آن در عین آسانی، باعث ضعف در مقاومت آن نشود.

کاربرد دریچه منهول دیگ بخار

دریچه منهول دیگ بخار با توجه به اندازه دستگاه و نوع انتقال حرارت از طریق آتش و بخار آب، برای امکان باز و بسته شدن راه عبور تکنسین و کارگران برای موارد زیر ایجاد شده و باید وجود داشته باشد:

  • آماده سازی و تست و راه اندازی اولیه
  • سرویس دوره‌ای ابزار دقیق، کالیبره کردن شیرآلات، سرویس و تجدید سختی گیر و خدمات مربوط به لوله آتشخوار و غیره
  • بازدید درصورت هرگونه ضرورت
  • جنس دیگ‌های بخار از ورق‌های فولاد است. بنا به نوع دیگ بخار از یک تا دو منهول برای دیگ تعبیه می‌شود. در مواردی که دو دریچه منهول لازم است یکی کنار درام آب و یکی کنار درام بخار وجود دارد.

دیگ های بخار

در تصویر شماتیک، محل ورودی منهول و نمایی از اندازه وشکل آن دیده می‌شود.

جنس دریچه منهول دیگ بخار

جنس دریچه منهول دیگ بخار از چدن خاکستری است. با روش ریخته گری ماسه‌ای تولید می‌شوند. مطابق استانداردهای نظارت ترد پارتی در ایران باید ازجنس فولاد باشد. اهمیت فیت شدن کامل دریچه در زمان بسته شدن، مقاومت در برابر فشار داخلی دیگ و مقاومت در مقابل خوردگی در مورد این نوع از دریچه منهول کامپوزیت اهمیت بیشتری دارد. ارتباط مستمر با بخار و حرارت امکان خوردگی و زنگ زدگی و لزوم به تمیز کردن و یا تعویض دریچه را بالا می‌برد. در ساخت دریچه‌ها به صورت خاص به ظرفیت دیگ باید توجه نمود و بعد از ساخت دریچه، پرداخت کاری و اطمینان از کیفیت آن اهمیت دارد. برای فیت شدن کامل نیز از گسکت‌های ویژه دریچه های دیگ بخار استفاده می‌شود.

جنس دریچه منهول دیگ بخار

نقشه نمونه‌ای محکم اما ساده از دیچه منهول دیگ بخار(نمای روبرو)

بررسی انواع و شکل دریچه منهول دیگ بخار

مطابق جستجوها تنها جنس فلزی این نوع از دریچه وجود دارد. در طراحی نیز به رینگ داخلی آن نیز باید توجه نمود. تعداد و اندازه ورودی نیز باید به صورتی باشد که یک نفر به راحتی دریچه را برداشته و از آن عبور کند. در صنایع سنگین برای دریچه‌های شبیه به دیگ‌ها، از ورق‌های فولادی و جوش کاری و هات گالوانیز کردن استفاده می‌شود. (شرایط تحریم در نوع پروسه تولید بی تاثیر نیست)

شکل دریچه منهول دیگ بخار

نمونه‌ای ساخته شده از دریچه منهول بویلرها

اشکال هندسی مانند مستطیل و مربع در ساخت دریچه‌ها کاربرد ندارند. شکل‌هایی مانند دایره یا بیضی مناسب‌تر هستند. در این اشکال می‌توان نقاط حساس را در امتداد خطی که بیشترین فشار را تحمل می‌کنند، در طراحی لحاظ کرد. این به ضخامت پوسته بویلر و محل منهول نیز بستگی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

دسته‌ها

آخرین مطالب